Zaujímavosti

Prvé práce v záhrade už vo februári

Aj keď pre mnohých je to nepredstaviteľné sa v tomto období venovať záhrade, je veľa činností, ktoré môžete vykonávať. Február je ideálnym mesiacom na prípravu záhrady pred jarou. Vonku je síce stále chladno, jar je však za rohom, ani sa nenazdáte. To čomu venujete čas teraz, o to si ho ušetríte v priebehu roka, keď bude vonku príjemnejšie, kedy sa zároveň môžete venovať iným činnostiam.

Či už máte úžitkovú záhradu so zeleninovými záhonmi alebo okrasnú záhradu hýriacu farbami, je dobré pripraviť sa v dostatočnom predstihu.

Už teraz môžete začať s týmito 10 prácami v záhrade:

Vytvorte guličky z loju, ktoré umiesnite do krmítka pre vtáky

Vtáctvo na konci zimy ocení doplnkové krmivoa zároveň ich to odradí od poškodzovania vzácnejších rastlín, napr. ruží.

Krmivo každopádne vždy vložte do krmítok pre vtákov, nevešajte ho len tak voľne na stromy a podobne. Môže sa stať, že si ňom pravdepodobne zgustnú susedové mačky a vtáky budú len smutne závidieť.

Začnite s vápnením

Vápnenie predstavuje proces aplikácie materiálov do pôdy obsahujúcich vápnik a horčík. Zvýši tým úroveň pH v pôde a zároveň znížite jej kyslosť. Čo je vhodné pri pestovaní zeleniny ako je napr. kapusta, karfiol, paradajky, klíčky a podobne, ktoré preferujú pestovanie v zásaditej pôde s pH od 6 a viac.

Zmena pH je jednoduchá, docielite ju zapracovaním vyššie spomenutých materiálov bohatých na horčík a vápnik. Avšak treba dbať nato, aby ste s vápnením začali aspoň 2 mesiace pred prvou výsadbou.

Zasaďte cesnak

Ak plánujete sadiť cesnak vonku, tak február je tým správnym obdobím. V rámci jarnej výsadby sa ho odporúča zasadiť čo najskôr po rozmrznutí pôdy vo februári až marci.

Umiesnite ho na priestrannom slnečnom stanovišti, zasaďte a zapichnite jednotlivé strúčiky špicatým koncom nahor tak, aby bol koniec len prikrytý. Saďte ich od seba vo vzdialenosti približne 15cm.

Keď listy zožltnú, tak cibuľky cesnaku sú už vhodné na zber.

Predklíčte semienka

Aj napriek tomu, že na sadenie zemiakov je vo februári priskoro, tak na ich klíčenie je ideálny čas.

Zemiaky skladujte na chladnom, svetlom a nemrznúcom mieste, umiestnené na podnosoch až kým nezačnú vykazovať známky klíčenia. Týmto ich patrične pripravíte a poskytnete im lepšiu šancu v prípade neskoršej jarnej výsadby.

Ideálne obdobie na ich výsadbu je medzi marcom a májom.

Orežte kríky a stromy

Podľa odborníkov je február skvelým časom na prerezanie všetkých kríkov a stromov, ktoré prerástli počas zimy.

Prestrihajte staré a suché konáre a pamätajte nato, že čím viac sa zameriate na prerezávanie, tým silnejší bude opätovný rast nových konárov.

Zamedzte rozmáhaniu sa škodcov a buriny už v zárodku

Aj keď hmyz a iní škodcovia sú aj prínosné pre prírodu, tak množstvo z nich Vám vie narobiť poriadny zmätok v záhrade. Február je tým správnym časom nato, aby ste sa zbavili buriny a škodcov už v zárodku.

Postrekom napadnutých rastlín alebo odrezov sa vyvarujete prípadným problémom počas sezóny. Čím skôr sa zbavíte škodcov, tým viac Vám to pomôže spomaliť či dokonca eliminovať každoročnú inváziu ešte pred tým ako sa hmyz a iný škodcovia rozšíria.

Urobte si poriadok v semenách rastlín

Ak ste skladovali semienka pripravené na sadenie časom môže ich schopnosť klíčenia klesnúť. Urobiť si prehľad vo Vašich zásobách je dôležitý, treba hlavne dbať nato, aby nebolo príliš neskoro na vyklíčenie semien.

Klíčivosť semienok si môžete overiť aj jednoduchým testom klíčivosti, tým zistíte úspešnosť Vašej úrody na tento rok. 

Ak plánujete zasiať semená, ktoré boli skladované rok a viac tak tento test Vám pomôže urobiť si približnú predstavu o miere klíčenia.

Test sa vykonáva rovnako ako predklíčenie semien. 10 semienok vložte do dvoch namočených papierových utierok, potom do plastovej nádobky, ktorú umiestníte na teplé miesto po doby čo by mali semienka klíčiť (záleží od doby klíčivostí jednotlivých druhov rastlín).

Po tom ako semená rastlín vzídu tak ich tam nechajte ešte aspoň 1-3 dni. Po tejto dobe môžete prepočítať koľko semien vyklíčilo z celkového počtu. Týmto jednoduchým testom budete hneď vedieť aká bude percentuálna miera klíčivosti Vašej tohtoročnej úrody. 

Pokiaľ zistíte, že máte nadbytok niektorých druhov, môžete sa o ne podeliť so svojimi priateľmi, prípadne ak oni majú taktiež prílev iných semien, tak si ich môžete zameniť. Zdieľanie a výmena je skvelým spôsobom ako získať viac odrôd rastlín, z čoho určite budú obe strany spokojné.

Prichystajte si pôdu

Ak plánujete tento rok sadiť najmä zeleninu, tak teraz je perfektný čas na prípravu pôdy.

Zamerajte sa na prehrabanie záhonov, odstránenie kameňov a zapracujte dostatok hnoja do pôdy. Pridávanie hnoja alebo hnojivá na povrch pôdy je dôležité nielen pred sezónou, ale postupne aj v nasledujúcich mesiacoch.

Zamerajte sa aj na mulčovanie

Mulčovanie je skvelý spôsob ako zaistiť menším rastlinám dostatočnú výživu a teplo. Pridaním vrstvy kompostu alebo čistého hnoja značne znížite rast buriny a zároveň zlepšíte štruktúru pôdy.

Mulč na pôdu naneste v tenkej vrstve, tak aby ste umožnili sadeniciam preniknúť na povrch. Keď rastliny budú väčšie, kľudne ho môžete pridať viac.

Nezabudnite na záhradný nábytok a exteriér

Využite február na ošetrenie záhradného nábytku, predovšetkým v prípade, že ho skladujete v nevykurovaných priestoroch. Záhradný nábytok je väčšinou investíciou na dlhší čas, preto by ste ho mali udržiavať v čo najlepšom stave, aby vám vydržal dlhé roky.

Od typu materiálu, z ktorého je nábytok vyrobený, závisí, ako sa oň budete starať a ako pripraviť nábytok do exteriéru na nasledujúcu sezónu. Ak už vypovedá službu a nie je možné ho upcyklovať, vyberte si nové kúsky zo širokej ponuky záhradného nábytku.

Okrem toho sa môžete venovať úpravám v exteriéry, ako je pokládka novej dlažby na terasu (prípadne výmena popraskaných dlaždíc).

Na záver si uvedieme prehľad čo môžete zasiať do záhrady už teraz:

Rastliny na sadenie v interiéri:

  • artičoky, baklažán, bôb, brokolica, ružičkový kel, kapusta, karfiol, uhorky, kaleráb, pór, šalát, cibuľa, paprika, paradajky

Rastliny na sedenie v exteriéri:

  • fazuľa, mrkva, paštrnák, hrach, reďkovka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *