Zaujímavosti

Ako zazimovať záhradné jazierko po sezóne?

Máte záhradné jazierko a kladiete si rôzne otázky: Ako správne pripraviť jazierko na zimu? Čo s jazierkovou filtráciou? Ako zazimovať rastliny? Ako sa starať o ryby v zimnom období? V článku si popíšeme čo všetko je potrebné spraviť s jazierkom pred zimou.

Prípravu záhradného jazierka na zimné obdobie sa neoplatí zanedbávať. Vhodne vykonaným zazimovaním predídete množstvu problémov. V značnej miere eliminujete uhynutie rýbvýskyt rias a zazelenanie vody nebude na jar také markantné ako keď nevykonáte zazimovanie.

Kedy pripraviť jazierko na zimu?

Nemožno definovať presný čas kedy začať s prípravou jazierka na zimu. Avšak jazierko by malo byť pripravené na zimu, keď teplota hladiny dosiahne 6° C.

Pravidelne sledujte teplotu vody, pokiaľ klesne pod 10° C ryby v jazierku už neprikrmujte.

Základom je odstrániť čo najväčšie množstvo organických nečistôt a detritu. V prípade, ak sa zanedbá tento krok tak dochádza k zvýšeniu pH a amoniaku, to môže zapričiniť úhyn rýb počas zimy.

S prípravou začnite priebežne tým, že najprv:

  • ostriháte traviny rastliny nielen v jazierku, ale aj v jeho okolí;
  • vylovíte lekná a premiesnite ich napr. do pivnice na prezimovanie alebo ich zostriháte takmer na úroveň substrátu;
  • odstránite riasy a odumreté zvyšky rastlín (detrit);
  • Ak je voda čistá a v jazierku sú nečistoty len na dne tak použite jazierkový vysávač, ktorým dôkladne vyčistíte dno jazierka;
  • Ak zostanú v jazierku nečistoty, tak na mieste ich výskytu aplikujte prípravok Attack Pond;
  • Ak máte zakalenú vodu (do zelená či hneda), znamená to, že vo vodnom stĺpci je množstvo organických nečistôt, ktoré treba odstrániť. Použitím prípravku Briliant Pond zrazíte zákal na dno jazierka. Zákal potom zo dna odstránite jazierkovým vysávačom;
  • Pred zazimovaním odporúčame skontrolovať hodnotu pH v jazierku. Ak je pH vyššie ako 8, tak prípravkom pH Minus Pond znížte pH na hodnotu okolo 7.
  • Posledným krokom prípravy jazierka je jeho obohatenie o minerály prípravkom Winter Pond ,ktorý brzí tvorbu rias a zazelenanie vody počas zimného obdobia a začiatkom jari tým, že odstraňuje živiny potrebné k rastu rias. Prípravok Winter Pond rozhoďte po celej vodnej ploche, ešte pred odpojením filtrácie.

Častou otázkou je či a kedy na zimu odpájať/vyberať filtračnú techniku v jazierku

Ak filtračný okruh nie je konštruovaný tak, aby vydržal zimnú prevádzku tak je potrebné filtráciu vypnúťZimnou prevádzkou sa rozumie to, že máte potrubie a celú filtráciu umiesnenú v hĺbke kde nemrzne a do filtračného okruhu vstupuje cez guľu (vpusť dnu) voda a vystupuje na dno jazierka. Teda nedochádza k ochladzovaniu vody v jazierku, hlavne pri dne, kde zimujú ryby.

Avšak prevažná väčšina jazierok nemá filtračný okruh so zimnou prevádzkou. Preto sa na zimu z filtrácie vypúšťa voda a odstavuje sa, najmä kvôli tomu, aby sa nepoškodilo potrubie a filtračné komory vplyvom zamrznutia vody.

Ak čerpadlo máte ponorené pod hladinou minimálne 30cm tak ho môžte počas zimy nechať vo vode. Pokiaľ máte skimmer (čistič vody/zachytávač nečistôt) tak nasávací otvor musí byť v zime nad hladinou vody nakoľko by ho mohol ľad poškodiť. 

Je potrebné vybrať aj UV lampu a ostatné plastové súčasti (ak nie sú hlbšie pod hladinou – 30cm a viac), inak by tiež mohli poškodiť.

Baktérie na zimné obdobie nepoužívajte, vystačia minerály Winter Pond pri zazimovaní

Nakoľko všetky baktérie vykonávajú čistiace procesy vody pri optimálnej teplote vody 15° C (minimum 10° C), tak vo vode pod 6° C (v zime) je odbúravanie nečistôt veľmi pomalé. To čo baktérie počas letnej sezóny odbúrajú za týždeň, tak v zime to môže trvať aj vyše trištvrte roka. Samotný výrobcovia jazierkovej chémie zimné baktérie vôbec nemajú v ponuke.

Zariadenie proti zamrznutiu hladiny vody

Ryby zimujúce v zamrznutom jazierku spotrebovávajú kyslík čo súvisí s uvoľňovaním plynov do vody. Čím viac rýb v jazierku, tým sú vyššie nároky na okysličovanie vody. Ľad predstavuje veľkú prekážku pre okysličovanie jazierka. Aby dochádzalo k výmene týchto plynov (amoniaku a oxidu uhličitého) je potrebné vytvoriť v jazierku otvor v ľade. Ak by ste dieru v ľade nezabezpečili tak sa do vody nedostane kyslík, ani by nedochádzalo k výmene plynov. To by mohlo zapričiniť zadusenie rybičiek v jazierku. Aby k tomu nedošlo používajú sa rôzne zariadenia nato určené (napr. ohrievačvzduchovanie, rozmrazovací plavák, a pod.)

Tešte sa na jar z čistého jazierka

Svedomitou prípravou a zazimovaním jazierka docielite na začiatku jarnej sezóny čistú vody bez zákalov či rias a spokojné rybičky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *