HORTENZIA KVETINOVÉ POTEŠENIE PRE VAŠU ZÁHRADU
-
Najpopulárnejšie a najznámejšie sú Hortenzia veľkolistá (Hydrangea macrophylla) a Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata) , ktoré majú v lete a na jeseň veľké, voňavé kvety v odtieňoch bielej, modrej a ružovej.
-
kompaktné odrody, ktoré vyhovujú menším priestorom alebo nádobám
-
dvojfarebné varianty a odrody, ktoré ponúkajú zmenu farby pri dozrievaní kvetov
-
odrody, ktoré kvitnú na starom i novom dreve, pričom kvitnú dvakrát
-
pri zalievaní dažďovou vodou, budu kvety hortenzie krásne modré
-
hortenziám sa najlepšie darí vo vlhkej pôde, kedy v horúcom počasí môžu vädnúť, najmä ak sú na plnom slnku, budu potrebovať dodatočnú vodu.
-
prílišné hnojenie rastlinám neprospieva, (podporuje rast listov na úkor kvetov), hnojenie sa odporúča len na jar v prípade plesni na listoch.
-
Najprv je potrebne si pripraviť pre rastliny vhodný priestor s náležitou pôdou pre zdravý rast hortenzii.
-
Aj keď niektoré druhy hortenzie sú schopne rasť v bežných záhradných pôdach, najvhodnejšia zemina pre dlhodobo zdravý rast rastlín je kyslejšia pôda (rašelina).
-
Samotná rašelina aj keď spĺňa podmienky kyslosti pôdy, pre výsadbu nebude stačiť, (nemá výživné latky), preto je potrebne do rašeliny zapracovať organické hnojovivo s dlhodobým účinkom.
-
Ak je všetko pripravené je potrebné vykopať jamu v správnej veľkosti, odporúča sa jama pre jednú rastlinu 50 x 50 cm, pre komfortný priestor na rozvinutie koreňového systému.
-
Po zasadení rastliny je potrebná dôsledná zálievka vodou, ktorá by nemala byť priamo z vodovodu, odporuča sa aj dažďová voda.
-
Následne je potrebné povrch pódy pokryť vrstvou mulčovacej kôry, ktorá zabezpečí potrebnú vlhkosť zemine, zároveň aj chladí povrch, kde korienkové vlásočnice rastúce tesne pod povrchom sa nebudú prehrievať a nehrozí im spálenie.
Hortenziám najlepšie prospieva umiestnenie v tieni, poprípade polotieni, kde na rastlinu nepôsobí priame letné slnko, aj keď niektoré druhy si vedia poradiť aj s priamym slnkom napr.( stromčekové ako je Hortenzia metlinata)
Veľký pozor si treba dať na umiestnenie rastlín medzi okrasné kamene, čo sa neodporúča, rozhorúčené kamene pália korienky rastlín a na dôvažok ešte aj odoberajú kyslosť a vlhkosť pôde v okolí Hortenzii.
Pri veľkých horúčavách je potrebná denná zálievka, (voda sa rýchlo odparuje a už do 6 - 8 hodín rastlina môže uplne zvädnúť a uschnúť).
Hortenzia pre svoj zdraví rast potrebuje kyslú pôdu, vlhke prostredie (zaručuje mulčovacia kôra), teplota 22 - 25 °C, tieň, polotieň.
Hydrangea paniculata
Hydrangea aspera
Hydrangea petiolaris (hortenzia popínavá):
• Nedostatok kvetov je pravdepodobne spôsobený rezom v nesprávnom ročnom období.
• Hnedé lístie alebo hnedé púčiky na jar sú spôsobené poškodením mrazom, ako prevencia je potrebné nechávať kvety cez zimu na rastline, ostrihať až na jar po zimných mrazoch.
• V prípade ak rastlinu Hortenzie poškodí mraz, stačí počkať na teplejšie počasie a odumreté pripadne poškodené miesta je potrebne odstrániť až koncom jari.
• Výskyt fialových listov na hortenzii spôsobuje náhly pokles teploty na jar alebo jeseň, po oteplení na jar sa ale vrátia do pôvodnej zelenej farby, pri jesennej fialovej farbe hortenzia sa uberá do zimnej hibernácie.
• Fialové listy môžu byť aj znakom nedostatku fosforu, kedy je potrebná upráva pH v pôde aplikáciou hnojiva s vysokým obsahom fosforu .